Loading...
Skip to Content
Aylin Gençkan

Çocuklarda Ağız Kokusu Sebepleri Nelerdir?

Aylin Gençkan

Günümüzde, çocuklarda, özellikle sabah uyandıklarında hissedilen ağız kokusu şikayeti gittikçe artmaktadır. Başlıca sebep olarak kötü ağız hijyeni, kötü beslenme alışkanlıkları ve diş çürükleri gösterilmektedir. Öncelikle çocuğunuzda diş fırçalama ve beraberinde dilin ön yüzeyini de fırçalama alışkanlığını rutinleştirmelisiniz. diş hekimi kontrollerini yaptırarak mevcut ise çürüklerini tedavi ettirmelisiniz. Özellikle gece yatmadan önce beslenme ve gece boyu beslenme ağız kokularının başlıca sebeplerindendir.

Solunum yolunda tıkanıklıkla beraber çocuğun ağız solunumu alışkanlığı edinmesi, gece ağzı açık uyuması ve istirahat halindeyken sürekli ağzının açık durması ağız kuruluğuna, bu da ağız kokusuna sebep olabilir. Geniz eti büyüklüğü, alerjiye bağlı burun tıkanıklıkları,sık geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonları bu durumun başlıca sebeplerindendir. Böyle bir şikayetiniz varsa bir Kulak Burun Boğaz yada Pediatri uzmanına görünmelisiniz.

Bütün bunların dışında, nadiren mide rahatsızlıkları, reflü ve bazı metabolik rahatsızlıklarda da ağız kokusu oluşabilir.

Çocuk doktoru ve çocuk diş hekiminiz birlikte değerlendirmelidir.

Sağlıklı günler...