Loading...
Skip to Content
Aylin Gençkan

Çocuklarda Diş Gıcırdatma(Bruksizm) Sebepleri ve Tedavisi Nedir?

Aylin Gençkan

Diş gıcırdatma yetişkin ve çocuklarda çok sık rastlanan bir durumdur. Özellikle geceleri istemsiz şekilde yapılan bu hareket dişlere, yanak ve çene kaslarına dolayısıyla çene eklemine zarar verebilir. Gün içinde baş ve çene kaslarında ağrılara sebep olabilir. Diş sıkma ve gıcırdatma hareketi dişler üzerinde çok büyük bir kuvvet oluşturduğundan diş köklerinde reaksiyonlara sebep olabilir. Yine sebebi bularak ortadan kaldırmak önemlidir. En yaygın sebebi strestir. Özellikle çocukların hayatlarında büyük değişiklikler olması (kardeş olması, okul değişimi, ebeveynlerin boşanması gibi) bu tip bir tepkiye sebep olabilir. Burada ebeveyn tarafından takip edilerek gıcırdatmanın dönemsel ya da sürekli olup olmadığı tespit edilmelidir. Gerekliyse hem dişsel hem de psikiyatrik tedavi gerçekleştirilir.

Nadiren bağırsak parazitlerinin de böyle bir tepkiye sebep olduğu gösterilmiştir. Bu durumda çocuğunuz bir pedodontist ve pediatrist iş birliğiyle tedavi edilir.

Bazı allerjik reaksiyonlar, diş tedavilerinde kapanış bozuklukları oluşması(yüksek kalmış dolgu) ya da çene bozuklukları da diş gıcırdatmasına sebep olabilir.

Etken tespit edilerek ortadan kaldırılmalı, gerek görüldüğünde gece plağı yapılarak diş ve kasların zarar görmesi engellenmelidir.

Çok şiddetli vakalarda botoks ve ilaç tedavisi de söz konusu olabilir.

Sağlıklı günler...